Yükselen Burç Nedir?

Burçlar kuşağında toplanan 12 burcun özelliklerine göre kendimizi kategorize ediyoruz. “Burcum İkizler, ikili oynar mıyım?” “Burcum Terazi bu nedenle biraz dengesizim” gibi söylemlerle günlük hayatta çokça karşılaşıyoruz. Yükselen burç nedir? Ne işe yarar? Doğum saatimi bilmeden yükselen burcumu öğrenebilir miyim? gibi sayısız sorular alıyoruz.

Yükselen burç; anne karnından çıkıp dünyaya gözlerimizi açtığımız ilk anda ufukta beliren takımyıldızında var olan burçtur. Doğum saatinizi tam olarak bilmezseniz yükselen burcunuzu bilemeyiz ve bulamayız. Bu sebeple doğduğunuz saat net olarak bilinmelidir. Yükselen burç; bir insanın motivasyonlarının neler olduğunu, kendisini yaşam arenasında ne şekilde ortaya koyduğunu gösterir. Doğum haritasında 4 dakikada 1 derece değiştiği için doğum saatinde 5 dakika bile çok önemlidir.

Gelelim yükselen burcun ne işe yaradığına.. Yükselen burç, doğduğumuz andan itibaren dünyayı nasıl gördüğümüzle ilişkilidir. Yaşam arenasındaki motivasyon kaynaklarımız, fiziksel bütün özelliklerimiz, sağlığımız, şanslı olduğumuz noktalar, kişiliğimiz, karakterimiz, dışarıya verdiğimiz ilk izlenim ve sosyal maskemizdir. Bir doğum haritasında burcumuzdan ziyade yükselen burç; kişiliğimiz, mizacımız ve fiziksel özelliklerimiz üzerinde çok daha fazla etkilidir.

Yükselen burç, öncelikle fiziksel ve zihinsel özelliklerimizi belirtir. Bizim sosyal maskemizdir. İlk tanışmalarınızda insanlar burcumuzu değil, yükselen burcumuzu algılar. Ancak bizi tanıdıkça, öğrendikçe Güneş burcumuzu da hissetmeye başlarlar. Kısacası ilk intibayı yükselen burcumuz sağlar. Kadim astrologlar, yükselen burcu “Yaşam evi“ olarak adlandırmışlardır. Yükselen burcumuzun derecesi çok önemli olduğundan doğum saatimizi bilmek elzemdir. Yaklaşık bir aralık, doğru sonuç ve dolayısıyla doğru analiz vermez.

Yükselen burç haritamızda ASC olarak gösterilir. Haritanızda, ne çeşit bir hayat arzu ettiğinizi, beklentilerinizi, hayatı nasıl gördüğünüz ve onunla nasıl yüzleştiğinizi de göstermektedir. Yükselen burcunuzun yönetici gezegeninin konumu da bu durumda çok etkilidir. Ayrıca haritada şans noktası hesaplanırken, yükselen burcun derecesi işlemin içerisine dahil edilir. Bu sebeple de yükselen burç çok önemlidir. Çünkü çaba harcamadan elde edilen şansınızı, şans noktanız gösterir.

Tüm bunların dışında önce burcumu mu yoksa yükselen burcumu mu okumalıyım sorusu da oldukça kafaları karıştırmaktadır. Önce yükselen burcunuzu daha sonra burcunuzu okuyunuz.

Yükselen burç bir doğum haritasında en önemli referans noktasıdır. Sadece dış görünüş değil; karakterimiz, sağlık durumumuz, alışkanlıklarımız yükselen burç tarafından yönetilir. Nelere eğilimli olduğumuz, yeteneklerimiz ve bu yeteneklerin neler olduğu konusunda söz sahibidir. Bu noktada bir diğer önemli nokta yükselen yöneticisidir. Yükselen burcun yönetici olduğu gezegen, kişinin hangi alanlarda kendini ortaya koyduğunu bizlere gösterir.

Astrolog Zehra Şahnaz

Sonraki Makale

Önceki Makale

5 Yorum

 1. Tarık erdem

  Merhaba, doğum tarihim net belli fakat doğum saatim 7 ile 7.30 arası bir şey. Buradan sonuç çıkar mı?

 2. Hatice

  Merhabalar, benim Doğum günüm ve saatim net olarak bilinmiyor, hayatımdaki değişimlerin tarihlerinden güneş burcumu ve yükseleni mi bulabilir misiniz? 20 Temmuz’dan 4 Ağustos’a kadar olan bir gün belirsizliği mevcut, Doğum saati de akşam saatleri 7 ya da 8 gibi söyleniyor, ama yılım kesin 1982.

  • Astrolog Zehra Şahnaz

   Merhaba Hatice Hanim, üzülerek söylemeliyim ki bu mümkün değil. Doğduğunuz günü bilmiyorsanız maalesef hiçbir astrolog size yardımcı olamaz. Doğum saati bile çok uzun uğraşlar sonucu 3-4 saat araligindaysa tespit edilebiliyor. Hal böyleyken doğum gününüzü bulmamız imkansız. Sevgiyle kalın.

 3. Sadiye

  Zehra Hanım 19.08.1978 saat 07.06 doğumluyum. Aslan burcuyum. Yükselenim başak ve bütün özelliklerini taşıyorum. Sizce burçları okurken başaktan mı aslandan mı faydalanmalıyım? Teşekkürler

  • Astrolog Zehra Şahnaz

   Merhaba Sadiye Hanım, burçları okurken önce yükselen burcunuzu daha sonra kendi burcunuzu okumalısınız. Sevgiler.

Bir Yorum Yaz

© 2020 Doğum Haritası

Created by Sarp Bilişim