Merkür Retro

Son dönemde sıkça duyduğumuz ve dizilerde dahi adı geçmeyen başlayan Merkür Retrosu nedir ne değildir ile alakalı bir yazı hazırlamak istedim. Çünkü diğer konularda olduğu gibi Merkür Retro’suyla da alakalı bilgi kirliliği bulunuyor. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki hiçbir gezegen geri gitmez. Bir gezegenin Retro yapması demek o gezegenin yörüngesinde giderken hızının düşmesi, yavaşlaması anlamına gelir. Gezegen yavaşladığı zaman temsil ettiği konularda da bir yavaşlama ruhsal anlamda içe dönme söz konusudur. Mesela jenerasyon gezegenlerinin Retro’su çok uzun zaman sürer. Bu sebeple pek çoğumuzun doğum haritasında gezegenlerin bir kısmı Retro’dur ve bu kaçınılmaz bir durumdur.

Doğum Haritasında Merkür; bizim zihnimizi, zihin kapasitemizi, iletişim kurma şeklimizi, kendimizi ifade etme tarzımızı temsil eder. Zodyak çemberindeki bir turunu 88 günde tamamlar. Merkür, güneşten en fazla 28 derece uzaklaşabilir. Mitolojide tanrıların habercisi Hermes’tir. Eski Mısır’da bilgelik Tanrısı Thoth’tur. Postacı, iletişim sağlayıcıdır. Aynı zamanda gölge yönüyle laf taşıyıcılığı yani dedikoduculuğu da vardır. Taklit edebilir. Bulunduğu burcun özelliklerine göre olumlu veya olumsuz olabilir. Bu sebeple Merkür diğer gezegenlerden ayrılır. Merkür’ü iyi veya kötü kategorisine koyamayız. Merkür, senede 3 defa 21 gün boyunca Retro hareketi yapar. Bu esnada hızı düşer, dünyanın yörüngesinden bakıldığında geride kalır. Yani dünyanın hızı Merkür’den daha fazladır. Dolayısıyla Merkür geride kalıyor gibi görünür.

Merkür Retro pozisyondayken iç dünyaya dönüş, eksik ve yarım kalan işleri tamamlamak açısından önemli bir zaman dilimidir. Merkür Retro haldeyken, yeni bir işe başlamak, imza gerektiren işlere girmek, evlenmek, ayrılmak, elektronik eşya almak için doğru zaman değildir. Bunların yapılması tavsiye edilmez. Bu noktada bütün astrologlar hem fikirdir. Merkür, iletişim gezegeni olduğu için elektronik aletlerle de çok ilişkilidir. Elektronik alet aldığınız zaman çabuk bozulabilir, aksaklık çıkabilir. Kargo, posta gibi nakliye sistemlerinde aksaklıklar çıkabilir. Yanlış anlaşılma, kendini yanlış ifade etme, iletişimsizlik de baş gösterir. Doğum haritası An’a göre çıkarıldığı için imza atıldığı an kurulan bir şirket veya evlilik o kurumun kalitesini ve nasıl geçeceğini bize gösterir. Merkür Retro’da atılan imzalarla yapılan evlilik kurumu, başlanılan bir iş yerinde ayrılık tez olacaktır. Veyahut başka bir Merkür Retro’sunda bitmeye mahkûmdur. Elbette ki haritalarınızda Merkür Retro ise siz dünyaya zaten Retro enerjisini taşıyarak gelmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla haritanızdaki burçta Retro yaptığı zamanlar etki almazsınız.

Astrolog Zehra Şahnaz

Sonraki Makale

Önceki Makale

Bir Yorum Yaz

© 2020 Doğum Haritası

Created by Sarp Bilişim