Ay Düğümleri

Ay düğümleri gezegen değildir. Belirli bir cismi olmayan referans noktalarıdır. Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi ile Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesiştiği noktaya denir. Bu noktalardan biri Kuzey diğeri Güney kutbuna yakındır. Dolayısıyla Kuzeye yakın olana Kuzey Ay Düğümü, Güneye yakın olana Güney Ay Düğümü denir.

Bu iki düğüm birbirine 180 derecelik karşıt açı alırlar. Karma astroloji alanında uzmanlaşan astrologlar için çok önemli noktalardır. Zira Güney Ay Düğümü reenkarnasyona inanlar için bir önceki yaşamı göstermektedir denir. Modern astrolojiye göre Güney Ay Düğümü geçmişi ve çocukluğu da temsil edebilir düşüncesi hâkimdir.

Klasik ve Modern astrolojiye göre Güney Ay Düğümü alışkanlıklarımız, vazgeçemediğimiz ve bildiğimiz davranış kalıplarını gösterirken Kuzey Ay düğümü ise yönelmemiz gereken özellikleri göstermektedir. Ancak tek tarafa tamamen yönelmek yanlış bir düşüncedir. Bir yere bir özelliğe yoğunlaşmak dengesizlik getirir. Dolayısıyla her iki yönde de denge oluşturmak gerekir. Ne tamamıyla Kuzey Ay Düğümünde kalalım ne de Güney Ay Düğümünde. Ay düğümleri at nalına benzeyen bir sembolle gösterilir. Kuzey Ay Düğümünde Nalın uçları aşağıya bakarken Güney Ay Düğümünde yukarı doğru bakar.

Astrolog Zehra Şahnaz

Sonraki Makale

Önceki Makale

Bir Yorum Yaz

© 2020 Doğum Haritası

Created by Sarp Bilişim